tel. kom. 693-396-774
tel./fax: (71) 336 10 36
email: centrum@biomed.org.pl

Rejestracja

Dysleksja rola móżdżku

Wyszukaj w serwisie

Rola móżdżku w dysleksji

Móżdżek odpowiada za wykonywanie różnych czynności. Jest niezbędny podczas mówienia, uczenia się i automatyzacji, a automatyzacja to proces nieświadomy. Móżdżek jest odpowiedzialny również za zdobywanie i  wykorzystywanie różnych umiejętności.
 

 
Przykładem automatycznego działania w  móżdżku może być podniesienie ołówka, który spadł nam za łóżko i ręka odruchowo wysuwa się w poszukiwaniu ołówka.
W dysleksji móżdżek sprawuje ważna rolę, ponieważ odpowiada za automatyzację między innymi procesu czytania. U osób z dysleksją, ta czynność sprawia większy kłopot niż u osób bez dysleksji, gdyż muszą bardziej koncentrować się na zadaniu, aby poprawnie je wykonać.
Zaburzenia móżdżku oprócz trudności czytania, tłumaczą również trudności fonologiczne (A.J.Fawcett, R.I.Nicolson).

Badania pod kątem neurobiologii poznawczej wykazały, że móżdżek odgrywa decydującą rolę w nabywaniu i wykorzystywaniu zdolności poznawczych związanych z mową (A.J.Fawcett, R.I.Nicolson), co u dzieci z dysleksją ma niezwykle ważna rolę, bo zadania, które osoby bez dysleksji wykonują z łatwością, dla dzieci z dysleksją są trudne.

W związku z tym, w terapii ważna jest poprawa funkcjonowania móżdżku, a konkretnie automatyzacji (w tym może pomóc na przykład metoda Warnkego).