tel. kom. 693-396-774
tel./fax: (71) 336 10 36
email: centrum@biomed.org.pl

Rejestracja

Migrena i bóle głowy

Wyszukaj w serwisie

Migrena definicja

to inaczej nagle występujący ból głowy. Bardzo często razem z nim mogą występować zaburzenia widzenia, nudności lub nawet wymioty. Bóle migrenowe najczęściej są lokalizowane po jednej stronie głowy w okolicach powyżej oka. U niektórych osób ból może wędrować od karku bądź tyłu głowy. Występować również może zjawisko aury czyli nazywane inaczej zaciemnienie obrzeży obrazu. Przyczyny migreny są obecnie nieznane, jest ona jednak dziedziczna u połowy pacjentów.
Migrena bardzo często występuje razem z  alergiami pokarmowymi, zmianami ciśnienia, zmęczeniem, zaburzeniami hormonalnymi czy niedostatkiem snu. Również osoby żyjące w długotrwałym stresie doświadczają silnych bólów migrenowych.
 
 


HEG inaczej hemoencefalografia w terapii migreny

technologia używana do pomocy osobom z migrenami i bólami głowy. Zastosowana jest tutaj technologia termoskopii. Dostosowane czujniki podczerwieni mierzą wydzielane przez mózg ciepło. Czujniki te umieszczane są na czole pacjenta tak, aby mogły mierzyć aktywność kory przedczołowej. Informacje o wydzielanym cieple przekazywane są przez czujniki do kodera a później do komputera gdzie są przetwarzane i wyświetlane na ekranie terapeuty i w uproszczonej wersji na ekranie pacjenta. Osoba trenująca najczęściej obserwuje wyniki w postaci multimedialnej. Gdy mózg pacjenta obniża emisje ciepła wtedy animacja jest zatrzymywana. Natomiast, gdy temperatura wzrasta, animacja zaczyna działać. Zadaniem osoby trenującej jest utrzymywać animacje w ruchu przez co ma osiągnąć stan spokojnego skupienia.
 

Celem powyżej przestawionego treningu jest zwiększenie kontroli nad migrenami i redukcja nadpobudliwości układu nerwowego poprzez regulacje funkcji kory przedczołowej. Efekty te uzyskuje się dzięki zwiększeniu ciepła wydzielanego przez mózg, co wpływa na poprawę przepływu krwi i metabolizmu komórek nerwowych. Zastosowana tutaj technologia jest w pełni bezpieczna i nieinwazyjna. Skuteczność tej metody wynosi około 80% u osób z migrenami. W tej grupie zauważana jest zmniejszona intensywność a także ilość migren. Efekty występują również u osób, u których leki nie przynosiły uśmierzenia bólu i poprawy samopoczucia. Bardzo duża grupa pacjentów używających tej metody zostaje na zawsze uwolniona od migren i związanych z nimi bólów głowy. Warto zauważyć że technologia ta jest nauką samoregulacji. Pacjent nabiera umiejętności regulowania natlenienia kory przedczołowej dzięki czemu sam może sprawić, aby migrena przestała go dotyczyć.
 

Osoby trenujące za pomocą technologii HEG Biofeedback zauważają także poprawę w swoim ogólnym funkcjonowaniu. Należy tu wskazać na poprawę nastroju, koncentracji, lepszą kontrolę impulsów czy uczucie zwiększonej pewności siebie.

Treningi HEG Biofeedback w terapii migreny

powinny trwać minimum sześć tygodni z intensywność raz w tygodniu. Zalecany czas każdego treningu to 30 minut. Dla zwiększenia efektów zaleca się także prowadzenie równocześnie treningów relaksacyjnych, mających na celu zwiększenie świadomości własnego ciała. Należy pamiętać, że w przypadku długotrwale występujących bólów głowy konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty dla wykluczenia występowania chorób.