tel. kom. 693-396-774
tel./fax: (71) 336 10 36
email: centrum@biomed.org.pl

Rejestracja

Przyczyny ADHD

Wyszukaj w serwisie

Przyczyny ADHD

Opinie na temat pochodzenia ADHD są podzielone, co jednoznacznie potwierdza złożoność tego problemu. Najnowsze badania potwierdzają wielostopniowość problemu, ponieważ nie można znaleźć tylko jednej przyczyny odpowiedzialnej za powstanie tego zaburzenia.
 

Przypuszcza się, iż dzieci z ADHD są bombardowane niepotrzebnymi informacjami, które nie zostały należycie wyselekcjonowane. Nadmiar tych informacji powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za kojarzenie słuchowe oraz wzrokowe. Może występować zaburzona równowaga między dwoma podstawowymi neuroprzekaźnikami: noradrenaliną i dopaminą. Odpowiedni poziom dopaminy odpowiada za stan gotowości, a z kolei noradrenalina pozwala na szybkie rozpoznanie bodźca. Niedobór noradrenaliny może powodować niedocenianie zagrożenia, a jej nadmiar może sprawiać, że organizm pozostaje w stanie ciągłego pobudzenia.

Współcześnie uważa się, iż nadpobudliwość psychoruchowa jest uwarunkowana genetycznie. Badania na bliźniętach pokazują, że czynniki pozagenetyczne odpowiadają za jedyne 20-30% przypadków ADHD. Należy również pamiętać, że ryzyko wystąpienia ADHD u dziecka wzrasta, do 50 %, gdy jedno z rodziców miał lub ma zespół ADHD). Podsumowując można jednoznacznie stwierdzić, że za zachowanie dziecka z ADHD odpowiada mózg, a dokładnie nieprawidłowo funkcjonujący układ nerwowy.  
Czytaj więcej...