tel. kom. 693-396-774
tel./fax: (71) 336 10 36
email: centrum@biomed.org.pl

Rejestracja

TERAPIA
Wyszukaj w serwisie

Terapia SCP- Biofeedback

SCP-Biofeedback, to nowa metoda biofeedback pozwalająca w innowacyjny sposób aktywować lub wyciszyć pracę mózgu w zależności od potrzeb.

EEG-Biofeedback to profesjonalny trening mózgu. Przy wielu zaburzeniach związanych z m.in. uwagą, koncentracją, napadami padaczkowymi, migreną i szumami usznymi, zaobserwowano nieprawidłowe progi pobudzenia neuronów kory mózgowej. W przypadku, gdy próg ten jest zbyt nisko, komórki zbyt łatwo się pobudzają, a kiedy jest zbyt wysoki, komórce trudno jest się aktywować.

SCP-Biofeedback jest metodą, której celem jest modyfikacja progu pobudzenia neuronów kory mózgowej tak, by powrócił on do optymalnego poziomu. Polega on na przedstawieniu w postaci audiowizualnej aktualnej odpowiedzi mózgu na bodziec. Dzięki obserwacji reakcji własnego mózgu, pacjent uczy się zarówno podwyższać, jak i obniżać próg pobudzenia oraz stosować tę metodę w życiu codziennym, bez użycia specjalistycznej aparatury pomiarowej.Więcej o SCP Biofeedback tutaj
Terapia SCP Biofeedback polecana jest dla osób:
  • z ADHD oraz zaburzeniami koncentracji uwagi – trening ma na celu obniżenie progu pobudzenia, by mniejsza ilość wysiłku psychicznego wystarczyła do aktywacji neuronów. W praktyce oznacza to, że skupienie się nie będzie już tak trudnym zadaniem.
  • z padaczką (napadami ogniskowymi) – celem jest podwyższenie progu pobudzenia, by komórki nerwowe nie aktywowały się zbyt szybko. Przed samym napadem obserwuje się wyraźne pobudzenie kory mózgowej, więc trening SCP powinien umożliwić danej osobie możliwość kontroli tegoż progu przed napadem, by do niego nie dopuścić. Badania wskazują, że taki trening samokontroli redukuje ilość napadów.
  • migrena dziecięca – istnieją doniesienia, że terapia SCP- Biofeedback skutecznie zmniejsza ilość i natężenie migrenowego bólu głowy poprzez trening podwyższania progu pobudzenia neuronów kory mózgowej. W porównaniu do osób nie cierpiących na tę dolegliwość, migrenowcy charakteryzują się większą pobudliwością neuronów w niektórych obszarach mózgu.
  • szumy uszne – terapia za pomocą SCP odnosi sukcesy jako metoda wspomagająca leczenie szumów usznych już w Polsce. Pacjenci odczuwają zmianę tonu szumu na mniej irytującą i cichszą. Terapia polega na celowym generowaniu hamowania pobudliwości kory mózgowej, gdyż za przyczynę dolegliwości uważa się nadmierne aktywacje neuronów związanych z przetwarzaniem słuchowym.