tel. kom. 693-396-774
tel./fax: (71) 336 10 36
email: centrum@biomed.org.pl

Rejestracja

TRENINGI DLA OSÓB ZDROWYCH
Wyszukaj w serwisie

Relaksacja

Czym jest relaks? Co to jest relaksacja?
Najbliższym wyjaśnieniem tego terminu będzie ogólne rozluźnienie wewnętrznego napięcia.
Dzięki umiejętności relaksacji  zmniejszają się nasze negatywne emocje, takie jak lęk, złość, gniew, zawiść. 
Relaksacja stanowi szereg różnych metodyi sposobów prowadzących do uzyskiwania stanu fizycznego i psychicznego odprężenia, czyli tzw. stanu relaksu. 

Biofeedback daje nam możliwość opanowania reakcji, jakie maja miejsce w organiźmie człowieka podczas napięcia, zdenerwowania czy ogólnie stresu. Pomaga reagować tak, by zachować zdrowie i wysoką efektywność działania. Dzięki wykorzystaniu metody Biofeedback  mamy możliwość przeprowadzenia szybkiej i niezawodnej diagnostyki funkcjonalnego stanu organizmu w odpowiedzi na sytuację stresową.

W wyniku diagnozy otrzymujemy jakościową i ilościową informację o funkcjonowaniu psychosomatycznym dotyczących obszarów:
 • oddechowego;
 • krążenia;
 • mięśniowego;
 • ektodermalnego (przewodność skóry i temperatura).

EEG Biofeedback opiera się na zależności między stanem umysłu (koncentracja, pobudzenie, relaks), a rodzajem fal wytwarzanych przez mózg. W czasie relaksu dominują w nim fale alfa, w czasie koncentracji niskie beta, a dla stanu wzmożonego napięcia charakterystyczna jest przewaga fak, tzw. wysokich beta.
 

Stan umysłu z kolei powiązany jest ze stanem ciała. Relaks pozwala na rozluźnienie mięśni, spokojny, pogłębiony oddech dostarcza do organizmu odpowiednią ilość tlenu. Takie warunki sprzyjają regeneracji sił i w tym pomoże nam trening metodą Biofeedback.
Pokonywać stres możemy się nauczyć. Jednym ze sposobów rozładowania stresu jest relaksacja. To metoda, która odpręża, przynosi ulgę i pozwala oderwać się na chwilę od rzeczywistości.
 


Właściwa diagnoza źródeł stresu pozwala nam rozpocząć proces tworzenia w sobie odporności na czynniki stresogenne. Dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym  uczymy się  reagować tak, by zachować zdrowie i wysoką efektywność działania. Zważywszy na to, że coraz trudniej jest nam odczytywać sygnały płynące z naszego ciała, dzięki metodzie Biofeedback jesteśmy w stanie nauczyć się reagować na sygnały płynące z naszego organizmu i poprawnie je odczytywać.

Metoda Biofeedback poprzez trening mózgu umożliwia
 • poprawę koncentracji uwagi,
 • poszerzenia pamięci,
 • nabycia umiejętności szybkiego wchodzenia w stan relaksu
 • lepsze radzenia sobie ze stresem
 • lepsze panowania nad reakcjami emocjonalnymi
 • osiągania stanu umysłu, uaktywniającego regenerację organizmu.

HRV Biofeedback to trening prawidłowego oddechu przeponowego, wykorzystujący naturalne zasoby każdego ludzkiego organizmu.
Oddech jest najważniejszą funkcją życiową człowieka. Często nie jesteśmy świadomi, w jakim stopniu od prawidłowego oddechu zależy nasze zdrowie. Wystarczy przypomnieć sobie płacz noworodka. Dlaczego płaczące przez kilka godzin dziecko nie traci głosu? Tajemnica tkwi w wykorzystaniu oddechu przeponowego. Tę naturalną umiejętność gubimy w dorosłym życiu pod wpływem stresu, chorób, zanieczyszczeń środowiska.
HRV  Biofeedback to nowoczesna, trwała, nieinwazyjna, bezlekowa metoda treningowa, której celem jest wypracowanie i utrwalenie nawyku prawidłowego oddychania przeponowo-relaksacyjnego.

Trening HRV Biofeedback umożliwia:
 • synchronizację pracy układu krążeniowego i oddechowego;
 • regulację rytmu oddechów i synchronizuj je z pracą serca;
 • pobudzenie naturalnych funkcji obronnych, normalizację poziomu homeostazy w organizmie;
 • wzmacnianie umiejętności  adaptacyjnych organizmu;
 • wyćwiczenie prawidłowego nawyku oddychania przeponowo-relaksacyjnego.